1.10. 2015 – Poznávací exkurze do Vídně

Ve dnech 24.9. – 27.9. 2015 jsme se byli podívat ve Vídni. Začali jsme v půl deváté ráno
na Maria Theresia Platz, odkud jsme se přesunuli do Hofburgu, kde má sídlo nejznámější Španělská škola. Ještě před ranním tréninkem jsme si stihli projít tzv. Londýnskou čtvrť kolem Hofburgu, kde jsme mohli závistivě hledět do vitrín světoznámých značek Prada, Armani, Gucci.

V deset hodin jsme netrpělivě usedli do sedaček a shora sledovali jízdárenskou práci lipických koní. Představily se nám čtyři skupiny po pěti koních, od starších hřebců pro ty nejmladší. Mohli jsme vidět základní přiježďování, ohýbání, práci na dvou stopách apod. Zajímavým ukazatelem bylo, že každý hřebec měl nejen svého jezdce, ale i ošetřovatele, který s obnoskem čekal, než jezdec dokončí svou práci.

Odpoledne jsme měli zařízenou prohlídku školy, byla s německy hovořící průvodkyní, její slova nám šikovně překládal pan Bedřich Radimerský. Jako zajímavé jsem shledala, že se ve škole narodí 50 hříbat ročně, z toho 25 hřebců a 25 klisen. Další zajímavostí bylo, že od roku 2008 mohou hřebce ošetřovat a jezdit také ženy. Prošli jsme zimní halu, sedlovny i stáje.

Druhý den jsme navštívili barokní zámek Schönbrunn, který býval letním sídlem rakouských císařů a císařovny Sissi. Další zastávkou bylo centrum Vídně, šli jsme známým vídeňským okruhem. Viděli jsme budovu Parlamentu, univerzitu, Radnici… Zajímavé také bylo, že jsme po celé Vídni potkávali motivy koní – formou soch, chrličů.

Nakonec jsme navštívili Hundertwasserhaus, což je podivný dům známého architekta Friedensreicha Hundertwassera. Byl postaven a tvarován podle jeho celoživotních myšlenek a tvrzení. Do Mar. Lázní jsme se dostali v půl jedné ráno s myslí plnou dojmů. Všem doporučujeme Vídeň navštívit.

(Použity části reportáže žákyně 3. JAK Nikoly Kováříkové, fotografie poskytly žákyně Sabina Machaczková a Nikola Kováříková)